Akné už vás déle nemusí trápit

Akné už vás déle nemusí trápit

Pokud je řeč o akné, mluvíme o jednom z nejčastějších onemocnění kůže. Akné se vyskytuje hlavně v oblasti obličeje, na zádech nebo i hýždích. Akné je důsledkem uzavření vývodu mazových žláz, což způsobuje jejich zanícení. Poté vznikají nevzhledné pupínky, zarudlá a bolestivá místa, po kterých často zůstanou jizvy. Akné netrápí jen pubescenty, ale dokáže udělat své s pletí i psychikou dospělých.
Co se týče doby trvání, nejedná se o krátkodobou záležitost.

Nejčastěji akné trápí dospívající 4 až 5 let, vyjímkou není i delší trvání. Některé trápí nevzhledné pupínky až deset let. Lékaři také potvrzují, že akné trápí i ženy v pokročilém věku a to až 41% žen mezi čtyřicátým až padesátým rokem.

Akné má několik důvodů vzniku. Může být zapříčiněno jak špatnou stravou, nedostatečnou péčí o pokožku, pobytem v nevhodném prostředí nebo výběrem nevhodné kosmetiky. V posledním případě se jedná o tzv. kosmetické akné. To je zapříčiněno výběrem špatné kosmetiky, významnou roli hrají především hutné noční krémy, které dráždí mazové žlázy.

Pokud vybíráte vhodnou kosmetiku, zaměřte se při výběru na krémy s lehčí konzistencí a přípravky nevyvolávající akné. Zaměřte se hlavně na výběr správného nočního krému. Je to z toho důvodu, že během spánku se nejvíce zrychluje metabolismus kožních buněk a dochází během spánku k největšímu léčebnému efektu. Přes den je pak žádoucí pleť chránit vhodně zvoleným make-upem, který nepropustí žádný prach. Pokud se pak make-up před spaním pečlivě odlíčí, je to nejlepší způsob ochrany.

Léčba akné

Léčbu akné můžeme rozdělit na dva způsoby. Jedná se o lokální léčbu, přímo na poškozené pokožce a léčbu celkovou, kdy se léčí celý organismus pomocí komplexních tablet. V čem spočívá lokální léčba? Spočívá v péči o komedony, snažíme se tak zbavit jejich nahromaděného obsahu a samozřejmě zabránit i jejich další tvorbě. Lokální doplňky se prodávají a jsou volně dostupné v mnoha obchodech. Na výrobu se specializuje nespočet kosmetických firem. K celkové léčbě toho jak se zbavit akné se přistupuje v opravdu těžkých případech. Bavíme se i o hormonální antikoncepci u žen, ta se zakládá na hormonální bázi a zlepšuje průběh akné. Ženské hormony obsažené v hormonální antikoncepci vedou ke snížení tvorby kožního mazu a často i k postupnému ústupu akné.

Jak si člověk může pomoci sám?

Pleti nejvíce prospívá každodenní čištění. Většina lidí má za to, že stačí pleť čistit pouze večer, ale opak je pravdou. Velice důležité je čistit pleť důkladně i ráno, je to z toho důvodu, že i přes noc se na pleti nashromáždí nejrůznější škodliviny a pleť není přes noc chráněna make-upem. Buďte však opatrní, častější úzkostlivé mytí může být i na  škodu. Stejně tak mytí příliš alkalickými prostředky jako je právě mýdlo.