Výstavba bytů v městech

Byty nemusí vznikat jen v nových budovách

Nových bytů se v České republice v současnosti nestaví dostatek. Chybí jak nájemní byty, a to zejména malometrážní, tak byty na prodej. Důvodů je celá řada. Do nájemního bydlení zatím investuje stát i obce zcela minimálně. Také developerská výstavba je u nás dost komplikována byrokracií a v poslední době i chybějícími pracovními silami ve stavebnictví. Najít kvalitní pozemky vhodné pro výstavbu v širších centrech zejména větších měst je rovněž stále obtížnější.

Razítkové galeje

Hlavně velké bytové projekty se potýkají s nutností vyřídit doslova hory nejrůznějších povolení, vyjádření, veřejných projednání… Od územního plánu dané obce přes nutný souhlas sousedů až po někdy komplikované povolení záborů veřejných ploch nezbytných pro výstavbu. Pokud se staví třeba několik set bytů najednou, musí developer myslet i na občanskou vybavenost, parkování, dopravní obslužnost a mnoho dalšího. A je-li výstavba objektu plánována v historickém centru, je to ještě mnohem složitější. Navíc se výstavba nových velkých bytových projektů v již existující zástavbě nesetkává vždy s příznivou reakcí obyvatel, kteří již v dané čtvrti bydlí. Nutno také připustit, že ani developeři si nepočínají ve všech případech úplně citlivě.

Developer nemusí stavět jen nové paneláky

Developerské projekty nemusí ale být jen megalomanské. Existují i ty, které se nesnaží své okolí doslova převálcovat, ale naopak velmi citlivě zapadnout do stávající zástavby a dát tak klientům skutečně kvalitní bydlení třeba v rekonstruovaném rodinném domě starém desítky let. Takové rodinné domy byly obvykle stavěny pro více generací pod jednou střechou, ale dnešní trend je spíše opačný. Generace jednotlivých rodin se sice rády setkávají, ale bydlet chce každá ve svém. Pak se třeba krásný řadový dům postavený za první republiky stane pro své majitele příliš velkým a rozhodnout se ho prodat. A právě takový dům je skvělou příležitostí, aby z něj kvalitní developer vytvořil nový domov hned pro několik rodin.

Jinou variantou jsou rekonstrukce dvou či třípodlažních cihlových bytových domů třeba z 50. let, které je promění uvnitř k nepoznání, aniž by jejich vnější podoba jakkoli rušila okolní zástavbu. A nejde jen o domy samé, pohádkové změny je možné udělat i se zahradami nebo společným okolím domů. Stačí jen mít nápady a umět je zrealizovat. Podobné developerské projekty jsou výbornou příležitostí i pro původní majitele domů, kteří díky developerské nabídce získají za svou nemovitost skvělou cenu bez čekání na vyřízení hypoték a bez nutnosti platit vysokou provizi realitní kanceláři.

Výhody bytů ve starších domech

Mnoho lidí tak spíše než novodobá sídliště postavená na volných pozemcích na okraji velkých měst hledá bydlení ve starší zástavbě blíže centra. Takové byty mají řadu výhod. Ve čtvrtích určených již desítky let k bydlení jsou v okolí obvykle všechny služby – od obchodů s potravinami i dalším zbožím přes restaurace kavárny až po nejrůznější živnostníky. V dostupné vzdálenosti jsou školy a školky, nechybí zdravotnická zařízení ani potřebné úřady. Ve starších čtvrtích je i široká nabídka kulturního a sportovního vyžití a je tady také dobré dopravní spojení do práce i do školy.

Navíc mají starší domy také něco, co by se poeticky dalo nazvat duší, nebo pamětí místa, tedy historií těch, kteří v něm bydleli a prožívali tam šťastné a někdy i dramatické životy. Mají už něco odžito, ale rekonstrukce jim k tomu navíc dává i punc novosti. Je to jako se šperky, když třeba vezmete už nemoderní tvar náušnic po babičce a necháte kameny zasadit do nového šperku. Zůstane v něm kus historie, ale ta bude mít nový moderní rámec.

 

Jak vybrat barvy do našeho interiéru

Jak vybrat barvy do našeho interiéru

Jaké barvy zvolit, aby námi vytvořený interiér působil harmonicky? Je spousta teorií, za působí barvy v interiéru na naši psychiku. Zde je pár rad, jak zacházet s barevnou paletou podle odborníků. Jelikož doma trávíme velké množství času, je důležité se tam cítit dobře a ne byt stresovaný nebo unavený.
Barvy dokáží v interiéru prostor opticky zmenšovat či zvětšovat, zkracovat nebo prodlužovat a ubírat světlo. Co se týče psychiky, mohou vás také uklidňovat nebo znepokojovat. Jak tedy barvy správně použít? Zde je pár rad.
Základem je, že velké plochy, jako jsou stěny, stropy, velké kusy nábytku, by měly mít barvu neutrální. Výrazné barvy je vhodné použít na menší předměty a doplňky. Pozor na tmavé barvy, ubírají prostoru světlo a prostor opticky zmenšují. Podlaha by měla vyjadřovat stabilitu, to stejné platí pro schody a pracovní plochy. Barevnou nápaditost je vhodné využít při výběru prvků, které mají zaručit naše pohodlí, jako jsou – sedací soupravy, postele, židle. Pozitivně působí na psychiku barvy, které se vyskytují v přírodě. Pokud doma trávíte hodně času není vhodně používat výrazné barvy, po určité době působí znepokojujícím dojmem a dráždivě.

Barevnost nábytku

Stejným způsobem, jak prostor opticky zmenšují tmavé stěny, tak stejným způsobem působí i velké kusy tmavého nábytku, jako jsou skříně. Mohutný nábytek by měl působit nenápadně a splynout se stěnou, aby nevyčníval v prostoru. Pokud budeme chtít upoutat pozornost na určitý kus nábytku, použijeme barvu výraznou.

Barvy vhodné do interiérů

Jelikož každý prostor v bytě slouží k jinému účelu a odlišným činnostem, které v ní budeme vykonávat, je nutné zvažovat různé barevné kombinace.
Chladné barvy, jako jsou modrá a zelená zpravidla zklidňují a povzbuzují k činnosti. Je vhodné je využívat v pracovnách nebo v pokoji dítěte, které je příliš temperamentní a špatně se soustředí na domácí úkoly.
Barva slunce, která je žlutá vyvolává dojem prosluněného interiéru. Je to veselá barva a působí optimisticky. Pokud máte v pokoji málo oken a do interiéru nesvítí příliš slunce, doporučuje se tmavě žlutá barva stěny. Pozor na pokoje, které jsou prosklené, žlutá barva znásobuje pocit horka a působí velice nepříjemně.
Oblíbenou a teplou barvou v interiéru je červená. Červená je velice výrazná a efektní barva, která ve větším množství působí silně dráždivě. Tuto barvu můžou využít mladé páry, do své ložnice, červená je totiž stimulující. Podobně dráždivé barvy jsou také fialová, sytě růžová nebo oranžová.
Podpořit chuť k jídlu může oranžová nebo červená, můžete jimi tak opatrně oživit zařízení kuchyně a jídelny.  Teplé barvy působí optimisticky a dodávají energii, takže se hodí pro unavené nebo melancholické osoby, které si přejí doma načerpat energii a povzbuzení. Světlé odstíny těchto barev rozšiřují a zateplují prostor, pokud chcete tuto barvu použít syté podobě, využijte ji lokálně a to například na jednu stěnu. Nebojte se poradit s odborníkem, který vám pomůže vytvořit harmonické a  vyrovnané prostředí.

Jak prát oblečení, aby nebylo zmačkané?

Jak prát oblečení, aby nebylo zmačkané?

Problém, který řeší každá žena. Jak nejlépe vyprat a pověsit oblečení, aby nebylo “zežvejkané” a nemuselo se žehlit. Nebudu vám nic nalhávat, ale žehlení není má oblíbená činnost, pravdou však je, že nejhorší je si k tomu žehlícímu prknu stoupnout, pak už se to přetrpím. Abych si práci co nejvíce ulehčila, hledala jsem nejrůznější tipy a rady hospodyněk, jak se vyhnout kamarádce žehličce. Snad budou užitečné.

Jak nakupovat?

Je jasné, že pokud je vaše oblíbené oblečení košile, žehlení se nevyhnete. Důležité je vybírat při nakupování ty materiály, které se tak snadno nemačkají a vytvořit si z těchto kousku šatník.

Materiály, jakou jsou polyester, polyamid se jsou na údržbu perfektní. Když je nepřeždímáme a pověsíme je ideálně třeba na ramínko, žehlit se nemusí. Co se týče umělého vlákna, je perfektní na údržbu, ale nevyhovuje každému. Našla jsem tak kompromis a tím je viskóza.

Sušička, jako nejlepší kamarád

Tento vynález se opravdu povedl. Snad všichni velcí odpůrci žehlení dobře znají účinky sušičky a je jsou jim známé programy pro snadné žehlení. Tento program v optimálních kombinacích snižuje teplotu vody, prodlužuje dobu máchání a snižuje otáčky. Pověšené prádlo se pak během schnutí samo zcela vyrovná. Sušičky zase pracují na principech proudění vzduchu, aby prádlo uvnitř schnulo bez zbytečného pomačkání. Z vlastní zkušenosti sušičku velice doporučuji. Pokud vytáhnu prádlo hned po ukončení cyklu, nemusím žehlit vůbec nic, kromě pánské košile.

Správné věšení

Nejdůležitější, jak se vyhnout hodinám stráveným u žehlícího prkna je prádlo správně pověsit. Jak ale na to? Před věšením prádlo protřepejte, aby se co nejvíce narovnalo a pečlivě také narovnejte švy a rukávy.Prádlo by mělo být vyždímané tak, aby z něj nekapala voda. Pračku nepřeplňujte, aby se vám všechno prádlo vlezlo na sušák. Prádlo by mělo mít dostatek místa, je důležité ho pověsit napnuté. Pozor na kolíčky, které dělají otlaky a ano i takové existují. Spousta z nás nepoužívá při věšení prádla ramínka, je to škoda. Ramínka jsou dost pevná a dlouhá, aby nezlomila šev a udržela tvar. Pokud chcete pověsit těžší kus, mělo by být ramínko o něco málo širší. V konečné fázi prádlo hned skládejte a pečlivě uhlaďte.

Žehlení

Když se to nepovede a prádlo je i po správném vyvěšení zmačkané, je tu pár rad, jak si ho zpříjemnit. Nastavte si žehlící prkno do správné výšky, poznáte to tak, že můžete na prkno položit celé dlaně. Pokud se vám stává, že se při žehlení obtiskne na oblečení jeho mřížka, pořiďte si nový potah, který je méně nákladný, než samotné prkno. Pozor při nastavování teploty, každá látka vyžaduje jiné zacházení a pokud si nejste jisti, vyzkoušejte teplotu na rubové straně.