Výstavba bytů v městech

Byty nemusí vznikat jen v nových budovách

Nových bytů se v České republice v současnosti nestaví dostatek. Chybí jak nájemní byty, a to zejména malometrážní, tak byty na prodej. Důvodů je celá řada. Do nájemního bydlení zatím investuje stát i obce zcela minimálně. Také developerská výstavba je u nás dost komplikována byrokracií a v poslední době i chybějícími pracovními silami ve stavebnictví. Najít kvalitní pozemky vhodné pro výstavbu v širších centrech zejména větších měst je rovněž stále obtížnější.

Razítkové galeje

Hlavně velké bytové projekty se potýkají s nutností vyřídit doslova hory nejrůznějších povolení, vyjádření, veřejných projednání… Od územního plánu dané obce přes nutný souhlas sousedů až po někdy komplikované povolení záborů veřejných ploch nezbytných pro výstavbu. Pokud se staví třeba několik set bytů najednou, musí developer myslet i na občanskou vybavenost, parkování, dopravní obslužnost a mnoho dalšího. A je-li výstavba objektu plánována v historickém centru, je to ještě mnohem složitější. Navíc se výstavba nových velkých bytových projektů v již existující zástavbě nesetkává vždy s příznivou reakcí obyvatel, kteří již v dané čtvrti bydlí. Nutno také připustit, že ani developeři si nepočínají ve všech případech úplně citlivě.

Developer nemusí stavět jen nové paneláky

Developerské projekty nemusí ale být jen megalomanské. Existují i ty, které se nesnaží své okolí doslova převálcovat, ale naopak velmi citlivě zapadnout do stávající zástavby a dát tak klientům skutečně kvalitní bydlení třeba v rekonstruovaném rodinném domě starém desítky let. Takové rodinné domy byly obvykle stavěny pro více generací pod jednou střechou, ale dnešní trend je spíše opačný. Generace jednotlivých rodin se sice rády setkávají, ale bydlet chce každá ve svém. Pak se třeba krásný řadový dům postavený za první republiky stane pro své majitele příliš velkým a rozhodnout se ho prodat. A právě takový dům je skvělou příležitostí, aby z něj kvalitní developer vytvořil nový domov hned pro několik rodin.

Jinou variantou jsou rekonstrukce dvou či třípodlažních cihlových bytových domů třeba z 50. let, které je promění uvnitř k nepoznání, aniž by jejich vnější podoba jakkoli rušila okolní zástavbu. A nejde jen o domy samé, pohádkové změny je možné udělat i se zahradami nebo společným okolím domů. Stačí jen mít nápady a umět je zrealizovat. Podobné developerské projekty jsou výbornou příležitostí i pro původní majitele domů, kteří díky developerské nabídce získají za svou nemovitost skvělou cenu bez čekání na vyřízení hypoték a bez nutnosti platit vysokou provizi realitní kanceláři.

Výhody bytů ve starších domech

Mnoho lidí tak spíše než novodobá sídliště postavená na volných pozemcích na okraji velkých měst hledá bydlení ve starší zástavbě blíže centra. Takové byty mají řadu výhod. Ve čtvrtích určených již desítky let k bydlení jsou v okolí obvykle všechny služby – od obchodů s potravinami i dalším zbožím přes restaurace kavárny až po nejrůznější živnostníky. V dostupné vzdálenosti jsou školy a školky, nechybí zdravotnická zařízení ani potřebné úřady. Ve starších čtvrtích je i široká nabídka kulturního a sportovního vyžití a je tady také dobré dopravní spojení do práce i do školy.

Navíc mají starší domy také něco, co by se poeticky dalo nazvat duší, nebo pamětí místa, tedy historií těch, kteří v něm bydleli a prožívali tam šťastné a někdy i dramatické životy. Mají už něco odžito, ale rekonstrukce jim k tomu navíc dává i punc novosti. Je to jako se šperky, když třeba vezmete už nemoderní tvar náušnic po babičce a necháte kameny zasadit do nového šperku. Zůstane v něm kus historie, ale ta bude mít nový moderní rámec.

 

Napsat komentář