Co by znamenalo zažít 50 odstínů šedi u vás v posteli?

Co by znamenalo zažít 50 odstínů šedi u vás v posteli?

Ano největším kasovním trhákem spisovatelky E.L. Jamesové se stalo Padesát odstínů šedi. Nikdo nedokáže pochopit tak obrovský úspěch podle všech tak hrozného filmu, který všichni “ převážně muži ” považují za totální brak. Toto dílo rozdělilo populaci na dva tábory, jedni jej naprosto odsuzují “ ale stejně i půlka z nich byla na tomto filmu v kine ” a druzí hltají jedno dílo za druhým a nemůžou se dočkat vzrušujícího pokračování. Češi jsou ve spoustě věcí velice konzervativní národ a autorka otevřela téma, které je poměrně tabuizované po celém světě. Všichni ví co znamená pojem sadismus a mosochismus v intimním životě, ale je jen málo těch, kteří otevřeně o BDSM mluví.
Odborníci úspěch vysvětlují různými způsoby. Žijeme ve světě, kdy i ženy jsou dominantní v pracovní prostředí. Největší zbraní ženy v dnešní době není její síla, ale zranitelnost, a možná i to je příčinou toho, že se některé ženy chtějí při sexu podrobit mužům. Motiv sexuálního násilí se objevuje v erotických fantaziích žen poměrně často. Silná a moderní žena chce aspoň na chvíli vypnout a nechat muže aby se úplně o vše postaral v danou chvíli on a ona se jen podrobila a poslušně poslouchala.
Feministky vysvětlují úspěch filmu opačně, není divu. Ženy se podle nich podrobovaly mužům celá staletí a je to hluboko zakořeněné v jejich psychice a není snadné se od tohoto faktu odpoutat. Říkají ale, že čím víc bude žena emancipovanější, tím emancipovanější sex bude prý potřebovat.
Já jsem zastáncem první teorie a rozhodně nepatřím mezi feministky. Podle recenzí vyplývá, že knížku hltají jednoduché nebo nevzdělané konzumentky. Podle mého názoru to není vůbec pravda, znám velké množství velice inteligentních žen, které pracují na nejrůznějších pozicích a i tyto ženy se mnou šly do kina na Padesát odstínů šedi. Nikdo z nás není nevzdělaný konzument. Pouze samotná myšlenka, že obyčejná žena získá může, kterému patří půlka světa je velice lákavá. Ženy mají rady pohádky, mají rády šťastné konce, nevidím důvod, proč by kvůli tomu měly být jednoduché.
Již naše babičky četly Červenou knihovnu, naše matky Harlekýnky, kde se ženy z chudých prodavaček květin na trhu staly manažerky prosperujících podniků s luxusním zbožím. Dnešní mladé ženy mají prostě Padesát odstínů šedi, s tím se musí starší generace smířit. Podle mého byla správná doba na to, aby autorka publikovala svou knížku a rozporoudila tak debatu nad dalším tabuizovaným tématem. Pro mě bylo Padesát odstínů šedi únik z reality, jako každý film vydaný jako romantická komedie. Ano nebyl to film s přidanou uměleckou hodnotou, ani se nejlepším obsazením nebo hudbou. Ale k zamyslení stále zůstává jeden fakt, kdo vlastně tak hrozně z žen nenávidí Padesát odstínů šedi. Když návštěvností tento erotický film předčil Harry Potter, a ruku na srdce, příběh Harryho Pottera má rád každý.