Jak bojovat s jarní únavou

Jak bojovat s jarní únavou

Po dlouhé a náročné zimě je potřeba začít o své tělo pečovat. Podpořit a osvěžit po velmi těžké zimě potřebují nejvíce naše trávící orgány, které dostaly zejména o Vánocích nejvíce zabrat. Končí sezóna kachen se zelím a popíjení bombardina na sjezdovkách. Neodkladně se blíží plavková sezóna a je potřeba udělat se svým tělem něco nejen na první pohled viditelného, ale udělat něco pro své tělo i zevnitř.

Detoxikace organismu

Je přirozené, že v zimě člověk vyhledává jídla výživnější nebo těžká jídla, která poskytují tělu zejména dostatek energie. Detoxikace bez úpravy stravy má opravdu minimální efekt. Se začínajícím jarem se naše tělo velice těší na čerstvé ovoce, vitamíny a vlákninu. Dříve lidé podstupovali detoxikaci v podobě masopustu. Doporučuje se vyloučit minimálně na dva měsíce masné výrobky, mléčné výrobky, sladkosti a pšenici. Jako náhradu masa můžeme použít sójové výrobky, ryby, žitné výrobky nebo luštěniny. Samozřejmostí je v období detoxu vynechat alkohol a cigarety.

Jak pročistit tlusté střevo?

Klasický občan české republiky konzumuje malé množství ovoce a zeleniny, dopřává si velké množství bílého pečiva, uzenin a sladkostí, také nedodržuje pitný režim. Tyto všechny faktory přispívají k tomu, aby se ve střevech usazovaly zbytky potravy, které zde zahnívají a postupně střeva ucpávají. Toxické látky se pak hrnou do  cévního systému a do jater. Nejlepší formou, jak vyčistit tlusté střevo je klasický výplach vodou.

Jak očistit játra?

K detoxikaci jater je nejlepší zelenina. Pokud játra fungují špatně, celé tělo celkově strádá a všechny ostatní systémy těžce pracují. Játra se dají detoxikovat například extraktem z červené řepy, petržele nebo kurkumy.
Nejznámějším způsobem jarní detoxikace je pít jenom zeleninové šťávy. Jak rychle odšťavňovat ovoce, aby nepřišla ani kapička na zmar je, koupit si odšťavňovač. Připravovat si tak můžete zeleninové i ovocné mixy. Důvodem proč se detox využívá je pročištění celého organismu od škodlivých látek, šťávy se dostanou do krevního oběhu během několika minut a tělo se zaplaví velkým přílivem vitamínu, minerálů a detoxikace se tak urychlí.

Proč nastává jarní únava?

Trendem dnešní doby je hektický životní styl a únava s ním souvisí ruku v ruce. Člověk je zahlcen informacemi, povinnostmi a nátlakem, že je s podivem, že můžeme vůbec doposud fungovat. V zimě by měl člověk omezit fyzické aktivity a uschovat sílu do jara, což není tak jednoduché, civilizace nám takový režim neumožňuje. A pak přichází na řadu jarní únava.

Co pomáhá na jarní únavu? Na základě mých zkušeností vím že nejlepší je dobrá strava, dlouhý pobyt venku a v přírodě. A největším lékem je vykukující slunce, nebojte se na chvíli zastavit, posadit se ven na zahradu nebo na lavičku v parku a chvíli chytat první  sluneční paprsky, které jsou největším zdrojem energie.