Jak prát oblečení, aby nebylo zmačkané?

Jak prát oblečení, aby nebylo zmačkané?

Problém, který řeší každá žena. Jak nejlépe vyprat a pověsit oblečení, aby nebylo “zežvejkané” a nemuselo se žehlit. Nebudu vám nic nalhávat, ale žehlení není má oblíbená činnost, pravdou však je, že nejhorší je si k tomu žehlícímu prknu stoupnout, pak už se to přetrpím. Abych si práci co nejvíce ulehčila, hledala jsem nejrůznější tipy a rady hospodyněk, jak se vyhnout kamarádce žehličce. Snad budou užitečné.

Jak nakupovat?

Je jasné, že pokud je vaše oblíbené oblečení košile, žehlení se nevyhnete. Důležité je vybírat při nakupování ty materiály, které se tak snadno nemačkají a vytvořit si z těchto kousku šatník.

Materiály, jakou jsou polyester, polyamid se jsou na údržbu perfektní. Když je nepřeždímáme a pověsíme je ideálně třeba na ramínko, žehlit se nemusí. Co se týče umělého vlákna, je perfektní na údržbu, ale nevyhovuje každému. Našla jsem tak kompromis a tím je viskóza.

Sušička, jako nejlepší kamarád

Tento vynález se opravdu povedl. Snad všichni velcí odpůrci žehlení dobře znají účinky sušičky a je jsou jim známé programy pro snadné žehlení. Tento program v optimálních kombinacích snižuje teplotu vody, prodlužuje dobu máchání a snižuje otáčky. Pověšené prádlo se pak během schnutí samo zcela vyrovná. Sušičky zase pracují na principech proudění vzduchu, aby prádlo uvnitř schnulo bez zbytečného pomačkání. Z vlastní zkušenosti sušičku velice doporučuji. Pokud vytáhnu prádlo hned po ukončení cyklu, nemusím žehlit vůbec nic, kromě pánské košile.

Správné věšení

Nejdůležitější, jak se vyhnout hodinám stráveným u žehlícího prkna je prádlo správně pověsit. Jak ale na to? Před věšením prádlo protřepejte, aby se co nejvíce narovnalo a pečlivě také narovnejte švy a rukávy.Prádlo by mělo být vyždímané tak, aby z něj nekapala voda. Pračku nepřeplňujte, aby se vám všechno prádlo vlezlo na sušák. Prádlo by mělo mít dostatek místa, je důležité ho pověsit napnuté. Pozor na kolíčky, které dělají otlaky a ano i takové existují. Spousta z nás nepoužívá při věšení prádla ramínka, je to škoda. Ramínka jsou dost pevná a dlouhá, aby nezlomila šev a udržela tvar. Pokud chcete pověsit těžší kus, mělo by být ramínko o něco málo širší. V konečné fázi prádlo hned skládejte a pečlivě uhlaďte.

Žehlení

Když se to nepovede a prádlo je i po správném vyvěšení zmačkané, je tu pár rad, jak si ho zpříjemnit. Nastavte si žehlící prkno do správné výšky, poznáte to tak, že můžete na prkno položit celé dlaně. Pokud se vám stává, že se při žehlení obtiskne na oblečení jeho mřížka, pořiďte si nový potah, který je méně nákladný, než samotné prkno. Pozor při nastavování teploty, každá látka vyžaduje jiné zacházení a pokud si nejste jisti, vyzkoušejte teplotu na rubové straně.