Jak vybrat barvy do našeho interiéru

Jak vybrat barvy do našeho interiéru

Jaké barvy zvolit, aby námi vytvořený interiér působil harmonicky? Je spousta teorií, za působí barvy v interiéru na naši psychiku. Zde je pár rad, jak zacházet s barevnou paletou podle odborníků. Jelikož doma trávíme velké množství času, je důležité se tam cítit dobře a ne byt stresovaný nebo unavený.
Barvy dokáží v interiéru prostor opticky zmenšovat či zvětšovat, zkracovat nebo prodlužovat a ubírat světlo. Co se týče psychiky, mohou vás také uklidňovat nebo znepokojovat. Jak tedy barvy správně použít? Zde je pár rad.
Základem je, že velké plochy, jako jsou stěny, stropy, velké kusy nábytku, by měly mít barvu neutrální. Výrazné barvy je vhodné použít na menší předměty a doplňky. Pozor na tmavé barvy, ubírají prostoru světlo a prostor opticky zmenšují. Podlaha by měla vyjadřovat stabilitu, to stejné platí pro schody a pracovní plochy. Barevnou nápaditost je vhodné využít při výběru prvků, které mají zaručit naše pohodlí, jako jsou – sedací soupravy, postele, židle. Pozitivně působí na psychiku barvy, které se vyskytují v přírodě. Pokud doma trávíte hodně času není vhodně používat výrazné barvy, po určité době působí znepokojujícím dojmem a dráždivě.

Barevnost nábytku

Stejným způsobem, jak prostor opticky zmenšují tmavé stěny, tak stejným způsobem působí i velké kusy tmavého nábytku, jako jsou skříně. Mohutný nábytek by měl působit nenápadně a splynout se stěnou, aby nevyčníval v prostoru. Pokud budeme chtít upoutat pozornost na určitý kus nábytku, použijeme barvu výraznou.

Barvy vhodné do interiérů

Jelikož každý prostor v bytě slouží k jinému účelu a odlišným činnostem, které v ní budeme vykonávat, je nutné zvažovat různé barevné kombinace.
Chladné barvy, jako jsou modrá a zelená zpravidla zklidňují a povzbuzují k činnosti. Je vhodné je využívat v pracovnách nebo v pokoji dítěte, které je příliš temperamentní a špatně se soustředí na domácí úkoly.
Barva slunce, která je žlutá vyvolává dojem prosluněného interiéru. Je to veselá barva a působí optimisticky. Pokud máte v pokoji málo oken a do interiéru nesvítí příliš slunce, doporučuje se tmavě žlutá barva stěny. Pozor na pokoje, které jsou prosklené, žlutá barva znásobuje pocit horka a působí velice nepříjemně.
Oblíbenou a teplou barvou v interiéru je červená. Červená je velice výrazná a efektní barva, která ve větším množství působí silně dráždivě. Tuto barvu můžou využít mladé páry, do své ložnice, červená je totiž stimulující. Podobně dráždivé barvy jsou také fialová, sytě růžová nebo oranžová.
Podpořit chuť k jídlu může oranžová nebo červená, můžete jimi tak opatrně oživit zařízení kuchyně a jídelny.  Teplé barvy působí optimisticky a dodávají energii, takže se hodí pro unavené nebo melancholické osoby, které si přejí doma načerpat energii a povzbuzení. Světlé odstíny těchto barev rozšiřují a zateplují prostor, pokud chcete tuto barvu použít syté podobě, využijte ji lokálně a to například na jednu stěnu. Nebojte se poradit s odborníkem, který vám pomůže vytvořit harmonické a  vyrovnané prostředí.