Jaké jsou největší mýty o zubech?

Jaké jsou největší mýty o zubech?

Jako ve všech případech v našem životě, je pro nás jednoduché svalit vinu na někoho jiného například: “ Mám škaredé a kazové zuby a určitě za to může genetika ”. Řekla bych, že nikdo z nás nemá rád návštěvy u zubaře a mnozí pacienti nechodí na pravidelné kontroly a pak nastane velký problém. Spousta pacientů o zubních kazech vůbec nic neví a tak podléhá různým nebezpečným mýtům.
Řeči o tom, že za špatné zuby může dědičnost zubaři nemají rádi. Pro zdravé zuby je naprosto nezbytná pravidelná ústní hygiena a dobré stravovací návyky. Doplnit je potřeba tuto domácí prevenci s tou profesionální. Při čištění  musíte dávat pozor na odstraňování zubního plaku, ten vzniká hromaděním různých bakterií v ústech a následném usazování na povrchu zubů.
Pokud si myslíte, že k zubaři se má chodit, až vás začne něco bolet je špatně. Většina lidí si myslí, že zubní kaz bolí, to není pravda. Zubní kaz vás začne bolet až tehdy, pokud se přiblíží k zubnímu nervu a to už je kaz opravdu velký. Pokud máte kaz, nemusíte to ani poznat, vaše zuby nemusí být citlivé na teplotu ani na sladké. Jedinou možností, jak zjistit, že se ve vašich ústech objevil kaz je návštěva u zubaře.
V případě, že vaše zuby přehnaně reagují na změnu teploty jídla a pití nebo na sladké či kyselé potraviny, nebývá to kaz. Pozornost tomuto problému však musíte také věnovat, příčinou těchto potíží mohou být odhalené a citlivé krčky nebo netěsnící výplň.
Mýtem, kterému pořád spousta lidí věří a hodně se o něm mluví je, že žvýkačky nejsou nic dobrého. Žvýkání působí na veřejnosti velice neslušně a může vytahovat plombu. To je i částečně pravda, žvýkačka může skutečně vytáhnout plombu z opraveného zubu, je to signál k tomu, že pod zubem se vytvořil nový kaz a je nutné jej opravit. Moje rada je žvýkejte, žvýkačky pomáhají tvořit sliny, které potom smývají ze zubu zbytek jídla a zároveň i pomáhají neutralizovat kyseliny plaku na zubech.

Začněte s dentální hygienou

Zubař není jediný člověk, který by měl pečovat o váš chrup. Seznamte se s dentální hygienou. Péče dentální hygienistky navazuje na domácí péči o chrup. Zubař většinou nemá čas čistit vaše zuby od zubního plaku a nebo nám ukazovat, jak správně používat mezizubní kartáček. Z tohoto důvodu je tu dentální hygienistka, která nejprve vysvětlí základní pojmy, chrup důkladně vyčistí a ukáže vám co popřípadě děláte špatně.

Dejte si pozor na citrusy

Je obecně známo, že slazené nápoje nejsou dobré pro lidský organismus. Není to ale cukr, který škodí našemu chrupu. Slazené nápoje obsahují kyseliny, které způsobují zubní kaz. Zubní sklovinu narušují také kyseliny, které obsahuje citrusové ovoce, naruší hodnotu Ph v ústech a proto odborníci radí počkat s čištěním zubů minimálně půl hodiny po konzumaci ovoce.