Reprodukční medicína

Reprodukční medicína

Co je vlastně hlavním úkolem reprodukční medicíny nebo také jinými slovy reprodukčního lékařství? Jedná se o lékařský obor, který se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou problémů s reprodukcí. A co je hlavním cílem reprodukční medicíny? Mezi hlavní cíle patří zlepšení a udržení reprodukčního zdraví a dále také pomoci lidem, kteří nemohou mít děti v tu chvíli, ve kterou chtějí.

Do této oblasti patří nespočet otázek týkajících se sexuální výchovy, puberty, plánování rodiny, antikoncepce, neplodnosti a sexuální dysfunkce. Pokud mluvíme jen o ženském pohlaví, tak do reprodukční medicíny patří také menstruace, ovulace, těhotenství a menopauza.

V České republice v dnešní době existuje nespočet klinik reprodukční medicíny. Tyto kliniky poskytují svým klientům komplexní diagnostickou a léčebně preventivní péči v oblasti gynekologie, léčby neplodnosti a to především všemi dostupnými technikami asistované reprodukce. Reprodukční kliniky jsou na velice dobré úrovni a poskytují svým klientům velice příjemné a intimní prostředí, dále pak vysoký standard v oblasti lékařské péče a to vše při využívání nejnovějších vědeckých poznatků, pokročilých léčebných postupů a naprosto špičkového technického vybavení.

Mít tolik dětí, kolik si rodina přeje a mít tyto děti v době, ve které rodina chce je základní právo rodiny. Některé ženy mají problém počít dítě, avšak nakonec se to může páru po několika měsících a užívání hormonální léčby podařit. Tohle je ten šťastný konec příběhu. Druhá varianta je taková, že ani po roce intenzivního snažení se nepodaří páru otěhotnět.  V této situaci páry vyhledají odbornou pomoc. Prvním odborníkem, který se páru snaží pomoci je gynekolog ženy, který následně vypíše doporučení a navštívenku do jedné z reprodukčních klinik.

V reprodukční klinice je pár podroben nejrůznějsím testům a je vyhodnoceno na které straně je problém. Následně je páru předloženo několik možných variant a zákroků, které je potřeba podstoupit, aby žena otěhotněla.  Toto období a situace je pro ženu velice náročné. Z tohoto důvodu, každá reprodukční klinika má velké odborníky, kteří mají profesionální přístup a dokáží páru toto období ulehčit.

V České republice a i ve světě je velké množství párů, které nemohou počít dítě přirozenou cestou. Jedná se o neplodnost. Při optimální plodnosti by dvojice měla dosáhnout těhotenství během 6 – 9 měsíců nechráněného pohlavního styku. Neplodnost je tak definována jako neschopnost otěhotnět po jednom roce pravidelného nechráněného styku. U žen nad 35 let odborníci doporučují základní vyšetření páru již po půl roce pravidelného nechráněného styku. A za jakých podmínek dojde k oplodnění? Koncepce nastává za předpokladu, že muž produkuje zdravé spermie a že z vaječníků ženy se při ovulaci uvolňuje vajíčko schopné oplození. Obě pohlavní buňky se poté setkávají a splynou – vajíčko je oplodněno.

Akné už vás déle nemusí trápit

Akné už vás déle nemusí trápit

Pokud je řeč o akné, mluvíme o jednom z nejčastějších onemocnění kůže. Akné se vyskytuje hlavně v oblasti obličeje, na zádech nebo i hýždích. Akné je důsledkem uzavření vývodu mazových žláz, což způsobuje jejich zanícení. Poté vznikají nevzhledné pupínky, zarudlá a bolestivá místa, po kterých často zůstanou jizvy. Akné netrápí jen pubescenty, ale dokáže udělat své s pletí i psychikou dospělých.
Co se týče doby trvání, nejedná se o krátkodobou záležitost.

Nejčastěji akné trápí dospívající 4 až 5 let, vyjímkou není i delší trvání. Některé trápí nevzhledné pupínky až deset let. Lékaři také potvrzují, že akné trápí i ženy v pokročilém věku a to až 41% žen mezi čtyřicátým až padesátým rokem.

Akné má několik důvodů vzniku. Může být zapříčiněno jak špatnou stravou, nedostatečnou péčí o pokožku, pobytem v nevhodném prostředí nebo výběrem nevhodné kosmetiky. V posledním případě se jedná o tzv. kosmetické akné. To je zapříčiněno výběrem špatné kosmetiky, významnou roli hrají především hutné noční krémy, které dráždí mazové žlázy.

Pokud vybíráte vhodnou kosmetiku, zaměřte se při výběru na krémy s lehčí konzistencí a přípravky nevyvolávající akné. Zaměřte se hlavně na výběr správného nočního krému. Je to z toho důvodu, že během spánku se nejvíce zrychluje metabolismus kožních buněk a dochází během spánku k největšímu léčebnému efektu. Přes den je pak žádoucí pleť chránit vhodně zvoleným make-upem, který nepropustí žádný prach. Pokud se pak make-up před spaním pečlivě odlíčí, je to nejlepší způsob ochrany.

Léčba akné

Léčbu akné můžeme rozdělit na dva způsoby. Jedná se o lokální léčbu, přímo na poškozené pokožce a léčbu celkovou, kdy se léčí celý organismus pomocí komplexních tablet. V čem spočívá lokální léčba? Spočívá v péči o komedony, snažíme se tak zbavit jejich nahromaděného obsahu a samozřejmě zabránit i jejich další tvorbě. Lokální doplňky se prodávají a jsou volně dostupné v mnoha obchodech. Na výrobu se specializuje nespočet kosmetických firem. K celkové léčbě toho jak se zbavit akné se přistupuje v opravdu těžkých případech. Bavíme se i o hormonální antikoncepci u žen, ta se zakládá na hormonální bázi a zlepšuje průběh akné. Ženské hormony obsažené v hormonální antikoncepci vedou ke snížení tvorby kožního mazu a často i k postupnému ústupu akné.

Jak si člověk může pomoci sám?

Pleti nejvíce prospívá každodenní čištění. Většina lidí má za to, že stačí pleť čistit pouze večer, ale opak je pravdou. Velice důležité je čistit pleť důkladně i ráno, je to z toho důvodu, že i přes noc se na pleti nashromáždí nejrůznější škodliviny a pleť není přes noc chráněna make-upem. Buďte však opatrní, častější úzkostlivé mytí může být i na  škodu. Stejně tak mytí příliš alkalickými prostředky jako je právě mýdlo.

Jaké jsou největší mýty o zubech?

Jaké jsou největší mýty o zubech?

Jako ve všech případech v našem životě, je pro nás jednoduché svalit vinu na někoho jiného například: “ Mám škaredé a kazové zuby a určitě za to může genetika ”. Řekla bych, že nikdo z nás nemá rád návštěvy u zubaře a mnozí pacienti nechodí na pravidelné kontroly a pak nastane velký problém. Spousta pacientů o zubních kazech vůbec nic neví a tak podléhá různým nebezpečným mýtům.
Řeči o tom, že za špatné zuby může dědičnost zubaři nemají rádi. Pro zdravé zuby je naprosto nezbytná pravidelná ústní hygiena a dobré stravovací návyky. Doplnit je potřeba tuto domácí prevenci s tou profesionální. Při čištění  musíte dávat pozor na odstraňování zubního plaku, ten vzniká hromaděním různých bakterií v ústech a následném usazování na povrchu zubů.
Pokud si myslíte, že k zubaři se má chodit, až vás začne něco bolet je špatně. Většina lidí si myslí, že zubní kaz bolí, to není pravda. Zubní kaz vás začne bolet až tehdy, pokud se přiblíží k zubnímu nervu a to už je kaz opravdu velký. Pokud máte kaz, nemusíte to ani poznat, vaše zuby nemusí být citlivé na teplotu ani na sladké. Jedinou možností, jak zjistit, že se ve vašich ústech objevil kaz je návštěva u zubaře.
V případě, že vaše zuby přehnaně reagují na změnu teploty jídla a pití nebo na sladké či kyselé potraviny, nebývá to kaz. Pozornost tomuto problému však musíte také věnovat, příčinou těchto potíží mohou být odhalené a citlivé krčky nebo netěsnící výplň.
Mýtem, kterému pořád spousta lidí věří a hodně se o něm mluví je, že žvýkačky nejsou nic dobrého. Žvýkání působí na veřejnosti velice neslušně a může vytahovat plombu. To je i částečně pravda, žvýkačka může skutečně vytáhnout plombu z opraveného zubu, je to signál k tomu, že pod zubem se vytvořil nový kaz a je nutné jej opravit. Moje rada je žvýkejte, žvýkačky pomáhají tvořit sliny, které potom smývají ze zubu zbytek jídla a zároveň i pomáhají neutralizovat kyseliny plaku na zubech.

Začněte s dentální hygienou

Zubař není jediný člověk, který by měl pečovat o váš chrup. Seznamte se s dentální hygienou. Péče dentální hygienistky navazuje na domácí péči o chrup. Zubař většinou nemá čas čistit vaše zuby od zubního plaku a nebo nám ukazovat, jak správně používat mezizubní kartáček. Z tohoto důvodu je tu dentální hygienistka, která nejprve vysvětlí základní pojmy, chrup důkladně vyčistí a ukáže vám co popřípadě děláte špatně.

Dejte si pozor na citrusy

Je obecně známo, že slazené nápoje nejsou dobré pro lidský organismus. Není to ale cukr, který škodí našemu chrupu. Slazené nápoje obsahují kyseliny, které způsobují zubní kaz. Zubní sklovinu narušují také kyseliny, které obsahuje citrusové ovoce, naruší hodnotu Ph v ústech a proto odborníci radí počkat s čištěním zubů minimálně půl hodiny po konzumaci ovoce.

Jak bojovat s jarní únavou

Jak bojovat s jarní únavou

Po dlouhé a náročné zimě je potřeba začít o své tělo pečovat. Podpořit a osvěžit po velmi těžké zimě potřebují nejvíce naše trávící orgány, které dostaly zejména o Vánocích nejvíce zabrat. Končí sezóna kachen se zelím a popíjení bombardina na sjezdovkách. Neodkladně se blíží plavková sezóna a je potřeba udělat se svým tělem něco nejen na první pohled viditelného, ale udělat něco pro své tělo i zevnitř.

Detoxikace organismu

Je přirozené, že v zimě člověk vyhledává jídla výživnější nebo těžká jídla, která poskytují tělu zejména dostatek energie. Detoxikace bez úpravy stravy má opravdu minimální efekt. Se začínajícím jarem se naše tělo velice těší na čerstvé ovoce, vitamíny a vlákninu. Dříve lidé podstupovali detoxikaci v podobě masopustu. Doporučuje se vyloučit minimálně na dva měsíce masné výrobky, mléčné výrobky, sladkosti a pšenici. Jako náhradu masa můžeme použít sójové výrobky, ryby, žitné výrobky nebo luštěniny. Samozřejmostí je v období detoxu vynechat alkohol a cigarety.

Jak pročistit tlusté střevo?

Klasický občan české republiky konzumuje malé množství ovoce a zeleniny, dopřává si velké množství bílého pečiva, uzenin a sladkostí, také nedodržuje pitný režim. Tyto všechny faktory přispívají k tomu, aby se ve střevech usazovaly zbytky potravy, které zde zahnívají a postupně střeva ucpávají. Toxické látky se pak hrnou do  cévního systému a do jater. Nejlepší formou, jak vyčistit tlusté střevo je klasický výplach vodou.

Jak očistit játra?

K detoxikaci jater je nejlepší zelenina. Pokud játra fungují špatně, celé tělo celkově strádá a všechny ostatní systémy těžce pracují. Játra se dají detoxikovat například extraktem z červené řepy, petržele nebo kurkumy.
Nejznámějším způsobem jarní detoxikace je pít jenom zeleninové šťávy. Jak rychle odšťavňovat ovoce, aby nepřišla ani kapička na zmar je, koupit si odšťavňovač. Připravovat si tak můžete zeleninové i ovocné mixy. Důvodem proč se detox využívá je pročištění celého organismu od škodlivých látek, šťávy se dostanou do krevního oběhu během několika minut a tělo se zaplaví velkým přílivem vitamínu, minerálů a detoxikace se tak urychlí.

Proč nastává jarní únava?

Trendem dnešní doby je hektický životní styl a únava s ním souvisí ruku v ruce. Člověk je zahlcen informacemi, povinnostmi a nátlakem, že je s podivem, že můžeme vůbec doposud fungovat. V zimě by měl člověk omezit fyzické aktivity a uschovat sílu do jara, což není tak jednoduché, civilizace nám takový režim neumožňuje. A pak přichází na řadu jarní únava.

Co pomáhá na jarní únavu? Na základě mých zkušeností vím že nejlepší je dobrá strava, dlouhý pobyt venku a v přírodě. A největším lékem je vykukující slunce, nebojte se na chvíli zastavit, posadit se ven na zahradu nebo na lavičku v parku a chvíli chytat první  sluneční paprsky, které jsou největším zdrojem energie.

Příroda pomáhá léčit

Příroda pomáhá léčit

Po celém světě existuje velké množství kosmetických firem, které vyrábí celou řadu přípravků na všechny problémy. Krémy jsou dermatologicky testovány a mají za sebou nespočet velice přesvědčivých kampaní a osloví miliony lidí. Není pravidlem, že nejdražší produkt je ten nejlepší, co když k odstranění problému postačí dary přírody v podobě koření, ovoce, zeleniny nebo bylinek. V mnoha případech jsou tyto neuvěřitelné zázraky přírody stejně účinné jako ty nejexkluzivnější kosmetické přípravky.

Jahody

Toto ovoce obsahuje celou řadu vitamínů a minerálů, které mají antioxitační účinky a ty prospívají celému tělu jak pokožce, tak i vlasům. Jahody mají i další vlastnosti, o kterých ví jen málo kdo, obsahují kyselinu salicylovu, ta pomáhá odstraňovat nečistoty v pérech a odumřelé buňky. Jahody můžou být také lékem na pigmentové skvrny, jelikož pomáhají zesvětlovat pokožku. Tato vlastnost se může využít i v případě spálenin od sluníčka. Pokud chcete praktikovat tyto rady, nepomůžou vám samotné plody, ale budete muset zajít do lesa pro jahodové listy, které se dají vyluhovat jako silný čaj, který se po vychladnutí poklepává na kůži.

Slunečnicový olej

Dalším přírodním léčivem, které pomáhá s regenerací a ochranou pokožky je slunečnicový olej, bohatý na vitamín E. Na pleť působí velmi zklidňujícím a vyživujícím účinkem. Slunečnicový olej můžeme použít při čištění pleti a její hydrataci, především pro lidi, kteří jsou náchylní pro akné. Další záležitost, kterou můžeme pomocí slunečnicového oleje léčit jsou lupy. Přímo na pokožku hlavy naneseme olej, který vmasírujeme do vlasové pokožky nebo aplikujeme na roztřepené konečky vlasů.
Olivový olej může pomoci těm, kteří trpí na záděry. Ponořte špičky prstů do olivového oleje na 10 minut a koupejte je. Na závěr vmasírujte ještě trochu oleje do okolí nehtu každého jednotlivého prstu.

Čaj

Spousta kosmetických firem využívá čajový extrakt do svých produktů a ví proč. Nejvíce se používá zejména zelený a bílý čaj, který má protizánětlivé účinky a využívá se v boji proti stárnutí pokožky. Čajové lístky obsahují složky, jako například kofein a proto extrakt z něj dokáže zvýšit krevní oběh. Pokud máte problém, že se vám od přírody nelesknou vlasy, stačí si uvařit šálek silného odvaru zeleného čaje a nechat ho vychladnout, následně aplikovat do vlasů a nechat cca 10 minut působit.

Oves

Tato obilovina má protizánětlivé a antioxidační vlastnosti. Je tedy vhodné oves používat pro čištění pleti jako přírodní peeling pro odstranění odumřelých kožních buněk

Skořice

Je známo, že skořice má silné antioxidační účinky a dokáže velmi významně prokrvit pokožku. Máte menší rty a chcete a chcete, aby byly výraznější? Kupte si skořici a obyčejnou vazelínu, vše smíchejte a naneste na rty. Vazelínu ze rtů odstraníte v okamžiku, kdy vám začne ve rtech mravenčení. Uvidíte, že budete překvapené, jak tato rada dobře funguje.